You are currently viewing כיצד מתנהל התהליך של הפריה חוץ גופית?

כיצד מתנהל התהליך של הפריה חוץ גופית?

ב-25 ליולי 1978 הגיחה לאוויר העולם תינוקת קטנטנה ומתוקה. מי שלא הכיר את סיפור הגעתה לעולם לא ייחס לה משמעות מעבר לזה שהיא עוד תינוקת מבין אלפי תינוקות שנולדו ביום הזה, אבל למעשה זו היתה תינוקת שהיתה היסטוריה של ממש.

מה היה מיוחד בה כל כך? שהיא היתה תינוקת המבחנה הראשונה בעולם. היא הראשונה שהגיעה לעולם מהפריה חוץ גופית, רעיון מהפכני ששינה את עולם הילודה שנהגה על ידי שני מדענים כמה שנים קודם לכן (פטריק סטפטו ורוברט אדוארדס)

מאז ועד היום נולדו בהפריה חוץ גופית מעל ל-5 מיליון ילדים. הורים רבים שבעבר לא היה להם סיכוי להגשים את החלום לילד הצליחו להגיע אליו בזכות אותו הליך שהומצא בשנות ה-70 של המאה הקודמת. אז מהו אותו הליך הפריה חוץ גופית ולא פחות חשוב, כיצד מתנהל התהליך של הפריה חוץ גופית? 

הסיבות להפריה חוץ גופית

כשפיתחו את ההפריה החוץ גופית היא באה לתת מענה לנשים שיש להן חסימה בחצוצרות או שאין להן חצוצרות אם בגלל ניתוחים קודמים או זיהומים. אבל הפריה חוץ גופית יכולה לתת מענה גם לנשים שלא מבייצות ולא מצליחות להיכנס להריון, הידבקויות סביב השחלות, אנדומטריוזיס, שרירנים ברחם, ירידה בריכוז תאי זרע או באיכותם ובעיות פוריות אחרות.

מעבר לבעיות הפוריות הללו, הפריה חוץ גופית היא גם פתרון מעולה למי שפונה לשירותי פונדקאות. הכניסה להריון של האם הפונדקאית היא לא בדרך טבעית אלא באמצעות הפריה חוץ גופית.

בדיקות לפני תחילת הליך ה-IVF (הפריה חוץ גופית)

לפני שמתחילים את התהליך יש כמה בדיקות שמתבצעות. קודם כל לוקחים פרופיל הורמונאלי מלא והוא מתקיים בין הימים ה-3 ל-5 של המחזור. לאחר מכן בודקים את רמת הפרוגסטרון בחצי הנשי של מחזור הווסת. אצל הגבר עושים בדיקת זרע שמתבצעת על צלוחית סטרילית לאחר שהוא נותן דגימה. בשלב הבא בודקים את האיברים של האישה שרלוונטיים להליך כמו צילום של הרחם. שוללים מחלות כרוניות וזיהומיות ומתחילים את הליך ההפריה.

שלבי ההפריה

הנה בקצרה שלבי ההפריה החוץ גופית. חשוב לציין שזה אותו הליך בין אם מדובר על זרע וביצית של האם המיועדת שיוחזרו כעוברים אליה או שמדובר על אם פונדקאית אליה יוחזרו עוברים שהופרו. 

בתחילת ההליך מתבצע גירו שחלתי של מי שנותנת את הביציות. כך מגדילים בצורה מלאכותית את מספר הביציות המופקות שניתן יהיה להשתמש בהן. בשלב הבא שואבים את הביציות, הליך שמתקיים בחדר ניתוח בהרדמה מלאה. לאחר מכן מגיע שלב ההפרה עצמה. שמים בצלוחית מעבדה את הזרע והביצית ומקיימים ביניהם "מפגש". במהלך ה"מפגש" אמבריולוג מחדיר פיזית את הזרע לביצית תחת מיקרוסקופ על מנת שתהיה הפריה. 

לאחר שהזרע והביצית נפגשו ועברו הפריה, הגיע הזמן להחזיר את העוברים אל רחמה של האם. באמצעות צינורית דקה דרך תעלת צוואר הרחם מתבצעת ההחזרה, שמתקיימת תחת הדמיית אולטרסאונד והיא אינה כואבת. 

לאחר מכן יש את ההריון עצמו שצריך להיות תחת השגחה ועם בדיקות שונות במהלכו. 

הפריה חוץ גופית ופונדקאות

בפונדקאות כאמור מתבצעת הפריה חוץ גופית. פונדקאות כידוע זהו הליך בו אישה מנדבת את גופה להליך הריון או שמשלמים לה על כך, והיא פתרון עבור זוגות ויחידים בהם לאישה אין יכולת פיזית להיכנס להריון או לשאת הריון בבצורה תקינה עד ללידה. 

פונדקאות יכולה להיות חלקית מה שאומר שהאם הפונדקאית היא זו שתורמת את הביציות להליך מה שאומר שיש לה קשר גנטי לילד ויכולה להיות גם פונדקאות מלאה מה שאומר שהזרע והביצית שניהם תרומה והאם הפונדקאית רק "מארחת" את ההריון ברחמה. יש מדינות שונות בהן לא מותרת פונדקאות חלקית וישראל היא אחת מאותן מדינות. 

הליך IVF בפונדקאות הוא למעשה ההליך הסופי לאחר שההורים המיועדים מצאו מי שתישא עבורם את ההריון. חשוב שהליך כזה ילווה על ידי סוכנות פונדקאות שנותנת מענה מא' ועד ת' לכל מה שצריך. בבואכם לבחור את הסוכנו שתלווה אתכם חשוב לבדוק מהו הניסיון שלה כמו גם איזה ניסיון ספציפי יש לה במדינת היעד, ניסיון שמאפשר לה לתת שירות לא פחות ממצוין מכיוון שלכל מדינה יש את החוקים שלה.